Ayrton Senna (†34): Senna'nın kurtarma helikopterinde zaten beyin ölümü gerçekleşmişti

keen

New member
Sbir ölüm, neredeyse hiç kimseninkine benzemeyen bir şekilde hayatta kalıyor. Imola, İtalya. 1 Mayıs 1994'ün bir saniyesi. Bir ülke donuyor. Futbol maçlarına ara veriliyor. Oyuncular çimlerin üzerinde diz çökerler. Spor dünyası ayakta. İki milyar insan televizyonda mavi beyaz bir Formula 1 aracının 307 km/saat hızla virajdan çıkıp 211 km/saat hızla duvara çarpmasını izliyor. Tekerlekler ve araba parçaları havada uçuyor.

Zamanın en başarılı Formula 1 yarışçısı olan Williams-Renault hâlâ perişan durumda. 34 yaşındaki Ayrton Senna hayatını kaybetti. Brezilya gözyaşı denizinde sarsılıyor. Spor en büyük değerlerinden birini kaybediyor. Dünya çok özel bir insanı kaybediyor. “Yarışmaya karar verdiğinizde bunun bir anda bitebileceğini bilmelisiniz. Hiçbir şey olmadığımızı anlamanı sağlar. Bunu içselleştirmelisiniz ya da durmalısınız.” Üç kez dünya şampiyonu olan (1988, 1990, 1991) sözler.

O saniye 30 yıl önce yaşandı. Ama milyonlarca kafada kendini ölümsüzleştirdi. Çünkü bu Ayrton Senna, ipek ve çelikten örülmüş gibi görünen bir aurayla sarmalanmıştı. Yumuşak ve nazik bir adam. Yarış sürücüsü sert, aşırı hırslı ve aşırı disiplinlidir.

McLaren takım arkadaşı, en iyi arkadaşı ve tabutu taşıyan Gerhard Berger (64): “Ayrton, iyi dinlenmiş bir Brezilya sokak köpeği gibiydi. McLaren zamanımızda onu yakından inceledim. O kadar hırslıydı ki, her numarayı, her motor ayarını biliyordu; hiçbir zayıf noktası yoktu, mükemmeldi.”

Hırs ve inanç arasında

Ayrton Senna – hırs ve Tanrı'nın yönlendirdiği bir hayat. Gündüzleri yarış sürücüsü, akşamları gözleri İncil'de. Ayrıca ve özellikle yarış hafta sonlarında. 1988'de McLaren'da kazandığı ilk dünya şampiyonluğunun ardından şu samimi sözler: “Garip bir deneyim yaşadım. Hafta sonu onun yanındaydım (Tanrım, not et Kırmızı.) özellikle yarış gününde güçlü bir şekilde hissettim. Onun yanımda olduğunu ve ben de onun yanında olduğumu hissettim.”

ayrıca oku

Hırs, konsantrasyon ve Tanrı; bu karışım dövüşçünün kalbini harekete geçirdi mi? 1988 Monaco Grand Prix'si antrenmanı sırasında Senna'nın takım arkadaşı Prost'tan 1.427 saniye daha hızlı arabayı sokaklara fırlattığı muhteşem turun başka bir açıklaması olamaz. Senna, “Bu yeni bir bilinç durumuydu, artık durumu kontrol edemediğim izlenimine kapıldım” dedi. O gün artık araba kullanmak istemiyordu. Kendinden korkuyordu.

Ayrton Senna, Pasifik Grand Prix'si

Yarış pilotu ve halk kahramanı: Senna, kazandığı üç dünya şampiyonluğuyla yalnızca o dönemde Formula 1'in kralı değil, aynı zamanda Brezilya'daki tüm neslin idolüydü.

Kaynak: Getty Images/Paul-Henri Cahier

Ayrton Senna'nın konsantre olma yeteneği o kadar yüksekti ki yarıştan önce hiçbir şey duymadı ve kimseyi görmedi. Beynini rotalar, vites değiştirme ve frenleme süreçleriyle programladı. Bazen onu geri getiren yalnızca motorun çalışma sesiydi. Brezilyalı halk kahramanının da “Yağmur Tanrısı” destanına çok basit bir açıklaması vardı: “Ben hiçbir şey görmüyorum ama diğerlerinden farklı olarak gaza basıyorum.”

Eh, hepsi değil. Alain Prost ayağını her zaman gazda tuttu. 1988'den 1990'a kadar bunlar Formula 1'de meydana gelen en sert, en zehirli takım düellolarıydı. Bu üç McLaren yılında birbirlerini mağlup ettiler ve dünya şampiyonluğunu paylaştılar: ikisi Senna'ya (88 ve 90), biri Prost'a (89) gitti.

Fransız sürücü 1991'de Ferrari'ye kaçtı, Senna McLaren'da üçüncü şampiyonluğunu kazandı – ama onun için daha önemli olan şey: São Paulo'daki kendi evindeki yarışı ilk kez kazanmasıydı. Ve tipik Senna, kahramanca. Şanzıman greve gidiyor. Son turlar yalnızca altıncı viteste. Zafer. Aniden pit radyosunda çığlıklar atılıyor. Kollarda ve ellerde kramplar. Kısa süreli bayılma. Senna yine sınırlarını zorladı.

ayrıca oku

Bir saniye her şeyi değiştirdi: Michael Schumacher neredeyse on yıldır evde rehabilitasyonda

Imola 1994. Senna, McLaren'da geçirdiği iki unvansız yılın ardından o zamanın en iyi takımı Williams'a geçti. Fangio'nun beş şampiyonluğunu istiyor. Arjantinlinin bir fotoğrafı Senna'nın masasının üzerinde asılı. Williams'ın kaltakları: Berger: “Ayrton bana arabayı sürmenin zor olduğunu ve rekabetçi olmadığını söyledi.” Michael Schumacher Benetton, Senna'da ilk iki yarışı kazandı, iki yarıştan çekildi ve sıfır puan aldı. Sınırların geri çekilmesi gerekiyordu.

Formula 1'in karanlık hafta sonu

Cuma, karanlık hafta sonu başlıyor. Senna'nın yurttaşı ve öğrencisi Rubens Barrichello ciddi bir kaza geçirir. Senna, iki metre yüksekliğindeki çitin üzerinden tırmanıyor ve acil servise hücum ediyor. Şanslı: sadece kırık bir burun.

Cumartesi. Her şey farklı. Avusturyalı Roland Ratzenberger saatte 300 km hızla uçuyor; Senna antrenmandan sonra pist kliniğine gidiyor ve dönüş yolunda ağlıyor. Yarış doktoru Sid Watkins teselli ediyor: “Hadi durup balığa gidelim.” Ayrton: “Duramıyorum. Bu benim hayatımın bir parçası, kanım.”

Ayrton Senna, Monako Grand Prix'si

Senna, Formula 1'de 161 startta 41 zafer elde etti. İlk başarısını 1985 yılında Estoril'deki Portekiz Grand Prix'sinde kutladı.

Kaynak: Getty Images/Paul-Henri Cahier

Pazar. Sınırı geçen Senna pole pozisyonunda. Her şey farklı. Yarıştan kısa bir süre önce, artık TV yorumcusu olarak çalışan eski düşmanı Alain Prost'un yanından geçer. El sıkışırlar. Bir önsezi mi? Prost daha sonra “Yarıştan çok kısa bir süre önce bu alışılmadık bir durumdu” dedi. Senna starta gidiyor. Her zamankinden farklı olarak arabada kasksız oturuyor. Gözleri huzursuz, endişeli. Senna'nın antrenörü Cobra: “Tüm ritüelleri bir kenara attı ve son on yılda olduğundan farklı davrandı. Sanki bir önsezi varmış gibi.”

Her şey farklı. Gerhard Berger: “Başlamadan önce Ferrari'mden indim ve ona gittim. Bana baktı, güldü ve Tifosi arkamda durduğu için benim adıma mutlu oldu. Bu görüntüyü aklımdan çıkaramıyorum.” Her şey farklı. Sürücülerin arka alanında çarpışma başlıyor. Hiçbir şey olmuyor. Güvenlik aracı altıncı turdan sonra devreye giriyor. Senna önde, Schumacher ise Benetton ve Berger'in arkasında. Tamburello eğrisi. Berger'in beş yıl önce ciddi bir kaza geçirdiği yer. “Birkaç hafta sonra test sırasında Ayrton ve ben bu noktaya gittik ve şöyle dedik: 'Duvar gitmeli, umarım orada kötü bir şey olmaz. Ama duvarın arkasında bir dere vardı.”

Helikopterde Senna'nın zaten beyin ölümü gerçekleşmişti

Ve şimdi, beş yıl sonra arkadaşı Ayrton Senna. Berger, “Kazasının ne kadar ciddi olduğunu bilmiyorduk, bu yüzden arabayı sürmeye devam ettik” diye anımsıyor. Uçan süspansiyonun parçaları kask vizörünü delerek kafanın içine girdi. Tamburello köşesinde duran acil doktoru Guiseppi Rezzi hemen Senna'nın yanına geldi: “Kafasından ağır bir kan akıyordu ve bilinci kapalıydı. Beyin hasarı nedeniyle derin komada olmasına rağmen nabzı hala oradaydı.”

Beyindeki büyük kan damarları koptu. Helikopter öğleden sonra 2.35'te havalandığında Senna'nın beyni çoktan ölmüştü. Saat 18.40'ta, üç kez Formula 1 dünya şampiyonu olan Ayrton Senna'nın Bologna Maggiore Hastanesi tarafından klinik olarak öldüğü açıklandı.

ayrıca oku

Niki Lauda (solda), rakibi James Hunt ile dostane bir sohbette.

Kazanın nedeni konusunda yıllar süren araştırmaların ardından hazırlanan nihai raporda şu ifadeler yer alıyor: “Aqua Mineralli virajında 6. turda Senna'nın direksiyon kolonu hasar gördü, (…) direksiyon 25 saniye boyunca sallanıyor, (…) 26 saniye sonra direksiyon kolonu hasar görüyor. direksiyon kolonu ilk kez bükülüyor, (…) anormal direksiyon hareketleri arttı, (…) bu da direksiyonun Tamburello eğrisinde arızalanana kadar zayıfladığını gösteriyor.”

São Paulo'nun Morumbi Mezarlığı'ndaki dinlenme yerindeki pirinç levhanın üzerinde “Hiçbir şey beni Tanrı'nın sevgisinden ayıramaz” yazıyor. Hiçbir şey spor dünyasını bu olağanüstü adamın düşüncelerinden ayıramaz. Onun ölümü pek kimseninki gibi hayatta kaldı.

Tarih Spor Yeterlilik Merkezi (WELT, SPORT BILD, BILD) için araştırıldı ve ilk olarak BILD AM SONNTAG'da yayınlandı.