Okulu bırakanların sayısı gözle görülür şekilde artıyor – Kretschmann'ın himayesi altındaki eğitim sefaleti

keen

New member
WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

BAden-Württemberg uzun süredir öğrencilerinin performans seviyesinin düşmesinden şikayetçiydi ancak yeşil-siyahlı eyalet hükümeti buna karşı koyamadı. Okuduğunu anlama, dil becerileri ve temel matematik bilgisi söz konusu olduğunda düzenli karşılaştırma testlerinin sonuçları endişe verici olmaya devam ediyor.

Südwestrundfunk'un (SWR) veri analizinin şimdi dikkat çektiği başka bir gelişme ise neredeyse daha fazla endişe kaynağı: Giderek daha fazla genç, yeterlik almadan okuldan ayrılıyor. Bu, 2013'ten bu yana ülke çapında gözlemlenen bir trend. Ancak Baden-Württemberg'in eski “Schafferländle'si”, komşu Rhineland-Pfalz gibi artık ulusal ortalamanın üzerindedir.

ayrıca oku

Federal Hükümetin son mesleki eğitim raporunun gösterdiği gibi, işverenlerin çaresizce stajyer aradığı bir dönemde bile, okul bitirme sertifikası olmayan gençlerin eğitim alma şansı çok az. Bu nedenle, 20-34 yaşları arasındaki ve sertifika veremeyen kişilerin üçte ikisi sonsuza kadar mesleki eğitimden mahrum kalacak. Uzun vadede transfer ödemelerinin alıcısı olma riski büyüktür.

SWR, okulu bırakma oranı için Haziran ayında yayınlanan 2022 nüfus sayımı verilerini değerlendirdi. Yazarlara göre nüfus sayımı, 2011 yılından bu yana ilk kez gerçek durumun anlaşılmasını mümkün kıldı. Baden-Württemberg'de diploma almadan okuldan ayrılan öğrencilerin sayısı on yıl içinde arttı. Yeşiller Başbakanı Winfried Kretschmann'ın henüz görevde olduğu 2012'de ayrılma oranı yalnızca yüzde 4,3 iken, 2022'de bu oran zaten yüzde 6,9'du.

Harald Martenstein

Harald Martenstein

Baden-Württemberg'in Pforzheim'da özel bir odak noktası bile var: Kuyumcu kasabası ülke çapında üçüncü sırada yer alıyor. Yalnızca Offenbach ve Duisburg'da diploma almadan okulu bırakan gençlerin sayısı daha fazlaydı.

Temel sorun olarak dil becerisi eksikliği

SWR'den Mainz okul eğitim profesörü Karin Bräu, aile sorunlarına, kader darbelerine veya hastalıklara ek olarak, sosyal bileşeni de gelişimin olası nedenleri olarak tanımladı. Eğitim konsepti “orta sınıfa” yöneliktir ve dil bilgisi ve birçok pratik becerinin yanı sıra ebeveynlerin katılımına da dayanır. Ayrıca, göçmen ailelerden gelen veya sosyal açıdan dezavantajlı kökenden gelen çocuklar, bazı eğitimcilerin olası önyargıları nedeniyle genellikle daha az destek almaktadır.

ayrıca oku

Frankfurt am Main'deki Sophienschule'deki beşinci sınıf öğrencileri

Açık olan bir şey var: Özellikle çok sayıda yabancı ve göçmen, okuldan ayrılma oranlarının yüksek olduğu şehirlerde yaşıyor. Örneğin Pforzheim, Baden-Württemberg'in 44 kentsel ve kırsal bölgesi arasında yüzde 31,2 ile en yüksek yabancı oranına sahiptir. Heilbronn, yabancıların oranı ve okulu bırakma oranı açısından ikinci sırada yer alıyor.

ayrıca oku

2012'den beri yakın zamanda istifa eden SPD'li siyasetçi Malu Dreyer tarafından yönetilen Rhineland-Pfalz'da da durum benzer. Dreyer'in görev süresi boyunca vasıfsız gençlerin oranı büyük oranda arttı. Ludwigshafen sanayi kenti eyalette en çok okuldan ayrılanların olduğu şehir oldu.

BASF şehrinde göçmen kökenli çocukların oranı da çok yüksek; 6 ila 9 yaş arasındakiler arasında yüzde 73. Hemsbach'ın çok etnik gruptan oluşan bölgesindeki Gräfenau ilkokulu, geçen yıl 126 birinci sınıf öğrencisinden 39'unun oturması nedeniyle ülke çapında ilgi gördü. Okul Müdürü Barbara Mächtle, dil becerilerinin eksikliğini ana sorun olarak tanımladı. Gräfenau Okulu örneğinin açıkça gösterdiği gibi, büyük açıkların giderilmesi çok zordur ve kesinlikle bir gecede mümkün değildir.

Barbara Mächtle, Gräfenau Okulu başkanı

Barbara Mächtle, Gräfenau Okulu başkanı

Kaynak: Picture Alliance/dpa/Uwe Anspach

Mainz Eğitim Bakanlığı, 2023/24 öğretim yılının başında Kaiserslautern-Landau Üniversitesi'nden bazı öğretmen adaylarını altı haftalığına okula gönderdi. Çocukların bireysel desteği konusunda öğretmenlere destek verdiler ve kalem tutma, makas kullanma gibi en basit becerilerin bile birçok kişiye yabancı olduğunu keşfettiler.

Blitz'in ardından okul yine kendi başına kaldı ve durumu kontrol altına alamadı. Sonuç: Bu yıl, birinci sınıf tekrarı tavsiye edilen çocuk sayısı 2023'tekinden çok daha fazlaydı.

2023

Barbara Mächtle, Ludwigshafen'deki (Rhineland-Pfalz) Gräfenau ilkokulunun müdürü

İlkokullarda yetersiz eğitim

2024

Rektör Barbara Mächtle, Ludwigshafen Mächtle'deki Gräfenauschule'ye başkanlık ediyor

Frankfurtlu sosyoloji profesörü Kai Maaz, Ulusal Eğitim Raporunun çalışma yazarı, Alman pasaportu olmayan ve yeterliliğe sahip olmayan gençlerin oranının artmaya devam ettiğini doğruluyor. Alman politikacılar bu kadar çok çocuğu kalıcı olarak sisteme entegre etmenin ne kadar zor bir iş olduğunu fark edemediler. Maaz, “Zeit”e “Göç sadece bir fırsat değil, göz ardı edilmemeli” dedi.

Pek çok eğitim uzmanı gibi Maaz da bunun okul başlamadan çok önce başlatılması gerektiği konusunda uyarıyor, çünkü o zamana kadar kelime dağarcığı veya sayısal becerilerdeki eksiklikler zaten belirgin hale gelecektir. Hessen örneği bunun neye benzeyebileceğini gösteriyor.

Kai Maaz'la röportaj

Eğitim sisteminin krizi

Burada 20 yıl önce Almanca eksikliği olan çocukların okula başlamadan bir yıl önce derslere hazırlanmasını amaçlayan ön kurslar oluşturuldu. Bu kurslar, Hessen'deki ilkokul çocuklarının yüzde 43'ünün artık göç geçmişine sahip olması ve hatta kentsel alanlarda önemli ölçüde daha fazla olması nedeniyle 2020'den bu yana zorunlu hale geldi.

Wiesbaden Kültür Bakanlığı, ülkedeki okulu bırakma oranının sadece yüzde 5,4 olmasını ve Bavyera'dan sonra en iyi ikinci değere sahip olmasını bir başarı olarak görüyor. Ancak Offenbach'ın olumsuz örneğinin de gösterdiği gibi, önlemler her yerde işe yaramıyor.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Baden-Württemberg artık zorunlu dil testi ve desteğinden kaçınmanın mümkün olmadığını da kabul etti. Bu hafta, ülkedeki ilkokullara yönelik kapsamlı bir dil desteği programı kabul edildi ve yasa şimdi görüşülecek.

İlk tedbirlerin önümüzdeki okul yılında küçük gruplar halinde haftada dört saat dil dersiyle başlaması planlanıyor. Yeşiller Eğitim Bakanı Theresa Schopper, eyleme büyük ihtiyaç olduğunu düşünüyor: “Başlangıçta trende oturmayan, sadece trenin arka ışıklarını gören çocukların kapısı daha sonra da açılmayacak.”